Počuli ste už o Nobelovej cene výpočtovej techniky?

Technika

Pán Hinton, ktorý v súčasnosti žije v Kanade, sa o túto cenu delí s Yoshua Bengiom a Yann LeCunom – dvoma ďalšími zástancami hlbokého učenia, obľúbenou formou AI.

robot
 
"Je to veľmi pekné byť teraz uznaný, že je to módne."
 
Hlboká neurónová sieť využíva mnoho vrstiev umelých neurónov, voľne napodobňujúcich štruktúru zvieracích mozgov. Takéto AI sa čoraz viac používa v produktoch, ktoré ľudia používajú každý deň – od inteligentných reproduktorov až po Facebook.
 
Hlboké učenie sa tiež považuje za sľubný, aj keď nie bezchybný, nástroj na rozvoj áut s vlastným pohonom a iných futuristických technológií.
 
Rôzne inžinierske prielomy Turing Award v roku 2019 – vyrobené nezávisle a v niektorých prípadoch spolu – premenili hlboké učenie na "kritickú zložku výpočtovej techniky".
 
Profesor Hinton, ktorý pracuje pre univerzitu v Toronte a Google, povedal BBC News, že on a jeho spolupríjemcovia sa všetci venovali hlbokému vzdelávaniu, aj keď to bolo nezvyčajné.
 
"Myslím, že je skvelé, že komunita počítačovej vedy uznala, že táto vec nie je šupinatá," povedal.
 
„Mnoho rokov si mysleli, že neurónové siete neboli úctyhodné. "Myslím, že sme len na začiatku veľkej revolúcie." Na oznámenie o udelení ceny reagovali aj ostatní príjemcovia.

anatomie
 
Yoshua Bengio, ktorý je profesorom na univerzite v Montreale, povedal na Twitteri, že je "veľmi poctený", že je príjemcom.
 
A Yann LeCun, riaditeľ AI na Facebooku, povedal, že je "veľmi poctený a vďačný".
 
Sir Tim Berners-Lee, britský vynálezca celosvetovej siete, získal cenu Turing Award v roku 2017.
 
Čo je to „hlboké učenie“?
Hlboké učenie zahŕňa budovanie počítačových programov, ktoré voľne napodobňujú štruktúru zvieracích mozgov, s mnohými vrstvami umelých neurónov, ktoré spracovávajú údaje.
 
Keď takéto siete strávia dáta, ich mnoho neurónov má individuálne reakcie v rámci každej vrstvy.
 
Tieto výstupy sa odovzdajú ďalšej vrstve, až kým sieť konečne nerozhodne alebo nerozhodne o vstupe.
 
Systém, ako je tento, sa môže naučiť napríklad prepísať ľudskú reč alebo rozpoznať tvár človeka na rôznych fotografiách.
 
Pradedovský profesor Hinton bol britský matematik George Boole. Boole vynašiel Boolean logiku, ktorá sa neskôr stala kľúčovým konceptom v informatike.
 
V roku 2015, Prof. Hinton povedal BBC News, že sa nebojí nepriateľského útoku na ľudstvo zo strany AI, aj keď uznal, že stále existuje „veľa starostí“.
 
Keď sa ho opýtali na to, že jeho cena vyhrala etické otázky týkajúce sa toho, ako by mohla byť AI zneužitá, povedal: „Ak dostanete niečo, čo zvýši produktivitu, malo by byť dobré, či je alebo nie je v skutočnosti dobrá [a] pomáha ľuďom vo všeobecnosti je otázku politického systému.
 
Keď Prof. Hinton v 70. rokoch ukončil doktorandské štúdium, zistil, že je ťažké nájsť si prácu v AI vo Veľkej Británii, čo podnietilo jeho presun do Kanady. Teraz je britským a kanadským občanom.