Dve najväčšie nemecké banky ukončili rozhovory

Financie

Nemecké banky začali len formálne rokovania o fúziách minulý mesiac. Nemecká vláda podporovala tie-up, správy hovoria minister financií Olaf Sholz chcel národný šampión v bankovom sektore. Vláda stále vlastní 15,5% podiel v spoločnosti Commerzbank, ktorá bola získaná po tom, čo bola banka po finančnej kríze zachránená.

mrakodrap
 
Dohoda bola vnímaná ako spôsob oživenia bohatstva oboch bánk.
 
V kombinácii by banky kontrolovali jednu pätinu nemeckého bankového obchodu High Street s hodnotou 1,8 bilióna EUR (2 mld. USD; 1,6 mld. GBP) aktív, ako sú pôžičky a investície.
 
Obavy z nemeckej ekonomiky
Vo vyhlásení však Deutsche Bank uviedla, že riadenie fúzie by vytvorilo ďalšie riziká a náklady, ktoré by neboli kompenzované potenciálnymi prínosmi.
 
"Deutsche Bank bude pokračovať v revízii všetkých alternatív s cieľom zlepšiť dlhodobú ziskovosť a návratnosť akcionárov," uviedla.
 
Generálny riaditeľ spoločnosti Commerzbank Martin Zielke uviedol, že "má zmysel" zvážiť dohodu, ale rovnako ako Deutsche Bank dospela k záveru, že potenciálne prínosy neodôvodňujú dodatočné náklady a riziko.
 
Deutsche Bank sa usiluje o rast a je brzdená stratami v operáciách amerického investičného bankovníctva. Obe banky čelia spomaleniu hospodárstva v Nemecku a v eurozóne.

město
 
Kritici tie-up povedal, že kombinácia dvoch bojujúcich bánk by práve vytvorila jednu veľkú banku s problémami.
 
Okrem toho dohoda čelila opozícii od odborov, ktoré sa obávali, že by sa znížilo viac ako 10 000 pracovných miest.
 
Ponurý výhľad
Podľa analytikov investičnej banky Keefe, Bruyette & Woods, sa Deutsche Bank snažila o reorganizáciu svojho podniku.
 
Uviedla, že banka čelí slabému ekonomickému prostrediu, rastúcim nákladom na financovanie a „rozčarovaným klientom a zamestnancom“.
 
"Na rozdiel od rovesníkov, Deutsche Bank nemá luxus, aby sa vrátila na veľké, ziskové časti svojho podniku, aby pomohla kompenzovať boje inde," uviedla ich správa.
 
Analytici uviedli, že Deutsche Bank by mala ešte viac znížiť svoje medzinárodné operácie.
 
S cieľom pomôcť rozptýliť chmúr, Deutsche Bank vydala náhľad svojich výsledkov za prvý štvrťrok, ktoré majú byť v piatok.
 
Bude vykazovať čistý príjem vo výške 200 mil. EUR (173 mil. GBP), čo bolo viac, než očakávali analytici.
 
V minulom roku banka vykázala svoj prvý ročný zisk od roku 2014.
 
Európskych obchodov
Bankový sektor eurozóny je v „nestabilnom štáte“, tvrdí Sascha Steffen, profesor financií na frankfurtskej škole financií a manažmentu.
 
Tvrdí, že snahy o obnovu bilancií bánk po finančnej kríze boli "nedostatočné" a banky zostávajú "výrazne podkapitalizované".
 
V dôsledku toho očakáva fúzie medzi bankami z rôznych európskych krajín, ktoré by mohli zahŕňať Commerzbank a Deutsche Bank.